RegistráciaPrihlásiť

Muzika legálne

„Veľa muziky za málo peňazí.“

FAQ

Frequently asked questions
Často kladené otázky

Čo je to Creative Commons

Creative Commons je iniciatíva neziskovej organizácie, ktorá sa snaží vniesť poriadok do chaosu autorských práv diel na internete a zároveň uľahčiť ich licencovanie. Vychádza z knihy Lawrence Lessig-a Free Culture, ktorú si môžete stiahnuť preloženú do češtiny Svobodná kultura.

Licenčné podmienky

Na všetky skladby a prípadne notový zápis ich autorov sa vzťahuje uverejnená príslušná Creative Commons licencia, ktorú si autori vyberajú pri uploade súborov.

Poplatky za skladby a notový zápis

Áno, naozaj nič neplatíte. Podporiť umelca sa však patrí.

Prečo Ogg Vorbis

Možno sa pýtate prečo sú skladby vo formáte OGG a nie napríklad vo formáte MP3. Sú tri hlavné dôvody:

  • Vorbis OGG je kvalitnejší formát ako MP3 (dosahuje lepší kompresný pomer - súbor je menší, pričom skladbu krajšie počuť).
  • OGG nie je spoplatnený, patentovaný.
  • OGG skladby prehráte prakticky na všetkých platformách. Je to aj bežný formát, ktorý prehráte v tzv. MP3 prehrávačoch (je to trochu zavádzajúci pojem, pretože prehrávače prehrajú oveľa viac formátov ako len MP3). Viď napr.: nechcená reklama

Na konverziu z alebo do formátu Vorbis OGG možno použiť aj VLC media player. Najvhodnejšie je, ak konverziu do formátu OGG urobíte z nekomprimovaného formátu ako napríklad .WAV alebo jednoducho z CD (.CDA).

Prečo XSPF playlist

Možno sa pýtate prečo nie M3U alebo PLS playlist. Odpoveď: pretože XSPF je založený na XML štandarde, je jednoduchý a pritom komplexný, prenositeľný medzi rôznymi OS a aplikáciami a predovšetkým je otvorený (nie je spoplatnený).
Prehrať skladby, albumy a rebríčky môžete takto aj pomocou nejakého vašeho obľúbeného prehrávača ako napr. VLC media player, MusicBee alebo Winamp - treba zásuvný modul xspf_loader.exe. V Linuxe napr. cez prehrávače Amarok, Audacious alebo pomocou spomínaného VLC playera. V Mac OS napr. cez iTunes.

Ako vytvoriť notový zápis vo formáte PDF, MusicXML alebo MiDi.

PDF súbory asi netreba nikomu predstavovať. Avšak existujú programy, ktoré umožňujú notový zápis do tohto formátu a následne možno takýto súbor otvoriť v inom programe, upravovať ho a ako výstup z neho následne urobiť opäť PDF, MusicXML alebo MiDi súbor. Takže nejde len o obyčajný text skonvertovaný do PDF. Ide o jednoduchú prenositeľnosť, portovateľnosť medzi programami a operačnými systémami.
Pre tento konkrétny účel vznikol aj MusicXML formát založený na XML. Na vytvorenie notového zápisu vo formáte PDF, MusicXML alebo na vytvorenie MiDi súboru môžete použiť rôzne programy ako Finale, Sibelius, Cubase a podobne, ale aj bezplatné programy ako MuseScore (je dokonca aj v češtine) alebo online službu http://www.noteflight.com/.

Som skladateľ - ako môžem zverejniť svoju prácu?

Ak chcete uverejniť svoj výtvor - notový zápis vo formáte MusicXML, PDF alebo MiDi, musíte nahrať aj pieseň vo formáte Vorbis OGG. Ak nemáte nahrávku v tomto formáte, postačí napríklad ak z nôt vytvoríte MiDi súbor a ten skonvertujete na súbor .ogg. Ak si neviete rady s konverziou, napíšte na muzikalegalne@gmail.com.

Mám problém / otázku.

V prípade, že si neviete S HOCIČÍM dať rady alebo máte otázku - mail: muzikalegalne@gmail.com.
Alebo na facebook-u: http://www.facebook.com/MuzikaLegalne

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií.
Scroll To Top